transparentność w akwareli
Farby i kredki

Transparentność w akwareli


Transparentność w akwareli, czyli wpis gościnny Joanny Gibki, znanej w świecie Instagrama jako @joanna.gibka .

Moja przygoda z akwarelą rozpoczęła się na początku 2017 roku . Zaczęłam od malowania roślinek – kolorem, którego wtedy najczęściej używałam był zielony. Z czasem zaczęłam malować nocne niebo . Dzięki kosmicznym ilustracją mogłam lepiej poznać właściwości akwareli.

paleta kolorów

Mieszając poszczególne barwy ze sobą, możemy uzyskać wiele ciekawych efektów, a znając ich właściwości, możemy z większą łatwością ich używać.

Jedną z najbardziej charakterystycznych właściwości akwareli jest ich transparentność . Zwiększając lub zmniejszając ilość wody możemy kontrolować nasycenie barwy. Z jednego koloru możemy uzyskać wiele odcieni danego koloru.

Akwarele mają cztery rodzaje krycia, które oznaczone są kwadratem. Symbol ten możemy odnaleźć na opakowaniu farby.
produkty

 

  • Kwadrat pusty – akwarela transparentna,
  • Kwadrat z przekątną linią – akwarela pół transparentna,
  • Kwadrat z zamalowaną połówką – akwarela pół kryjąca,
  • Kwadrat zamalowany – akwarela kryjąca.

Aby zobrazować jak wygląda krycie w praktyce, przygotowałam wzornik. Są na nim cztery kolory akwareli z różnym rodzajem krycia oraz biała kryjąca akwarela . Przez każdy kolor przechodzi czarna linia, którą zrobiłam wodoodpornym cienkopisem. Linię narysowałam przed nałożeniem farb. W pierwszej kolumnie jest jedna warstwa farby, w ostatniej cztery.
gamy kolorówAkwarela oznaczona zamalowanym kwadratem prawie  zakrywa czarną linie. Szczególnie widać to przy czerwonej akwareli, więc wpływ na jej krycie ma również kolor pigmentu i jego intensywność. Jest to dopiero widoczne przy kilku warstwach farby, ponieważ akwarele są farbami transparentnymi .
A co to oznacza dla nas i jaką farbę najlepiej wybrać ?
Wszystko zależy od tego , jakie mamy oczekiwania i do czego chcemy użyć akwareli.
Jeżeli chcemy malować delikatne pastelowe obrazy lub o średnim nasyceniu oraz nie będziemy używać wielu warstw, to nie będzie miało aż tak dużego znaczenia. Jak widać na wzorniku przy zmieszaniu z odpowiednią ilością wody, akwarela nadal zachowuje swoje transparentne właściwości. Jednak im krycie jest mocniejsze tym bardziej intensywne kolory uzyskamy przy mniejszym zużyciu farby. Co ważne, kolory oznaczone jako transparentne lepiej się przenikają i dodają lekkości. Akwareli kryjących możemy użyć do zaznaczenia jakiegoś akcentu i nie musimy się martwić, że zniknie pod ciemniejszymi kolorami.

galaxy Do namalowania nocnego nieba użyłam błękitu pruskiego, który jest transparentny . A do gwiazd kryjącej bieli tytanowej . Jak widać kropko – gwiazdy są dobrze widoczne . Nie są tak jasne jak przy użyciu białego tuszu lub farby akrylowej, ale ciemny odcień błękitu ich nie wchłonął.
Używając jednego lub kilku kolorów możemy stworzyć przyjemne dla oka obrazki, które mogą przybrać postać pocztówki . Dodatkowo na takiej pocztówce możemy umieścić ozdobny napis z naszym ulubionym zdaniem. Możliwości mamy bardzo dużo. Nawet z niewielką ilością kolorów, możemy poznać właściwości farb i sprawdzić czy malowanie sprawia nam przyjemność.

Pozdrawiam
Asia

Jeżeli ciekawią Cię inne artykuły gościnne na naszym blogu, możesz je łatwo znaleźć poprzez tag #wpisgościnny.

Dodaj komentarz