test cienkopisów co sprawdzi się w bujo
Pisadła

Test cienkopisów

Tworząc napisy, bullet journal i obrazy sięgam po cienkopisy nagminnie. Przy wyborze odpowiednich pisaków patrzę przede wszystkim na ich wodoodporność, ponieważ używam mazaków i akwareli. Dlatego postanowiłam przeprowadzić test cienkopisów! Do testów wykorzystałam pędzelek wodny, Tombow Dual Bursh Pen, Kuretake Zig Art & Graphic Twin, Zakreślacz Zebra Mildliner oraz Karin Brushmarker.

DERWENT Graphik line marker – występuje w wielu kolorach, ale teraz to już standard w świecie cienkopisów. Co ważne, ten pisak jest równie efektywny co Granit a nie jest alkoholowy!

Faber-Castell Ecco Pigment – cienkopis ma fajną końcówkę, która sunie po kartce ale niestety szybko się łamie (przydarzyło mi się to w dwukrotnie). Pisak nie reaguje przy lekkim użyciu wody, natomiast delikatnie zareagował z Karin Brushmarker oraz znacząco rozmazał go Kuretake Zig Art & Graphic Twin.

Granit CD/DVD – to cienkopis alkoholowy do płyt. Tego pisaka nie ruszy nic (dosłownie!). Jeżeli chodzi o prowadzenie bujo to nie polecam tego typu zabawek, ponieważ alkoholowe cienkopisy przebijają totalnie.

Kuretake Zig Cartoonist Manga – ma dość sztywną końcówkę. Cienkopis nie reaguje z testowymi artykułami. Jest wygodny, ale nie najlepszy.

Kuretake Zig Millennium – to jeden z moich ulubieńców. Pisak nie reaguje z testowymi artykułami. Końcówka jest trwała oraz sztywna ale lekko sunie po kartce.

Pablo Duo Tip (teraz Zieler) – trzymał się bardzo dobrze. Końcówka cienkopisu jest raczej standardowa, ale za to nie reagował na zakreślenia.

Pentel Pointliner – jest bardzo efektywny. Napisanego tekstu nie ruszyły testowe mazaki oraz woda. Końcówka tego cienkopisu jest trwała, nie ściera się oraz sunie po kartce!

Sakura Micron – to kultowe cienkopisy, które zna każdy. Niestety nie są one aż tak efektywne jak świat o nich mówi. Końcówka szybko się ściera, pisak trzeba trzymać prawie w pionie żeby działał właściwie. Napisy delikatnie zareagowały na Karin Brushmarker oraz Kuretake Zig Art & Graphic Twin.

Stabilo – to cienkopisy dostępne w większości sklepów, a na pewno w każdym papierniczym. Pisak zareagował lekkim rozmazaniem i utratą pigmentu z każdym z testowych artykułów. Jednakże, nie jest to aż tak bardzo widoczne (napisy są trochę niewyraźne). Końcówka jest standardowa, bez większych rewelacji.

Tombow Mono DrawingPen – cienkopis o sztywnej i szorstkiej końcówce. Lekko rozmazuje tusz pod wpływem Karin Brushmarker oraz Kuretake Zig Art & Graphic Twin. Zapominałam o nim w trakcie testów, więc musicie wierzyć mi na słowo 😀 

Uni Pin – te pisaki są jednymi z moich ulubionych ale niestety reagują na Karin Brushmarker oraz Kuretake Zig Art & Graphic Twin. Natomiast ich końcówka jest bardzo efektywna – nie ściera się, nie przerywa i można pisać nią pod kątem.

Winsor & Newton – ma szorstkawą końcówkę, ale nie przeszkadza to znacząco w użytkowaniu a jego matowa obudowa jest przyjemna w dotyku. Cienkopis tak jak w poprzednim przypadku reaguje z Karin Brushmarker oraz Kuretake Zig Art & Graphic Twin.

W moim TOP 3 zdecydowanie znajdują się Pentel Pointliner, Uni Pin oraz Kuretake Zig Millennium (ten ostatni też jest ulubieńcem @boonati_). Poniżej filmik z testów wszystkich cienkopisów.