techniki malowania akwarelą
Farby i kredki

Techniki malowania akwarelą

Hej. Lata świetlne temu wrzuciłam Wam artykuł dotyczący tego jak zacząć przygodę z akwarelami, czyli co w ogóle jest potrzebne do tej dziedziny malarskiej. Dzisiaj pójdziemy o kolejny krok dalej. Jak się zabrać za samo malowanie, czyli poznamy techniki malowania akwarelą. 

techniki malowania akwarelą 1

Co musisz przygotować na dzień dobry, żeby potem nie wstawać co chwilę, ponieważ o czymś zapomniałaś/łeś? No to zróbmy checklistę:
pędzle
akwarele
papier
– taśma maskująca/malarska lub washi tape
– dwa kubeczki z wodą
– papier do odsączania
– paletka do mieszania kolorów 
ołówek, cienkopis

TECHNIKI MALOWANIA AKWARELĄ:

techniki malowania akwarelą 2

  1. Mokre na suche:
    Na suchy papier nakłada się farbę, dzięki temu mamy większą kontrolę nad pigmentem, oraz tym jak będzie wyglądać końcowy efekt obrazka.
  2. Mokre na mokre:
    Mój ulubiony rodzaj, który tworzy spektakularne efekty. Najpierw moczymy papier za pomocą pędzelka i nie czekając aż papier wyschnie, od razu nakładamy farbę, dzięki temu pigment łatwo się rozprzestrzeni po mokrym papierze (w zależności od ilości wody i farby będą tworzyć się różne wzory i kolory). To technika dla bardziej zaawansowanych, którzy znają już zachowanie się akwareli na papierze. 
  3. Suchy pędzel:
    Malujemy prawie suchym pędzlem po suchym papierze, dzięki temu łatwo nam będzie wydobyć fakturę i teksturę. 

Jednak polecam przetestować wszystkie techniki na różnych papierach, ponieważ na każdym podłożu (hot, cold, cellulozowy, bawełna) te techniki mogą zachowywać się nieco inaczej.

No to co. Zaczynamy ćwiczenia.

Weź wybrany przez siebie papier i akwarele. Przygotuj kubeczek z czystą wodą. Następnie przyklej brzegi papieru do podłoża taśmą. Gdy już będziesz mistrzem pędzla to będzie można spryskać wcześniej farby wodą, żeby już stawały się wilgotne. Jednak na obecną chwilę, będziemy się bawić maksymalnie dwoma kolorami. 

techniki malowania akwarelą 3

Weź teraz cienkopis i narysuj dwa prostokąty. Cienkopis najlepiej taki, który jest wodoodporny… domyślasz się chyba dlaczego 🙂 Teraz zamocz pędzelek w wodzie, ale tak od serca i pomiziaj farbę aż do rozpuszczenia się pigmentu. Następnie malując pędzlem od góry prostokąta aż do samego dołu, powoli rozprowadzaj farbę aż uzyskasz satysfakcjonujący się gradient. Tada! Pierwsze ćwiczenie za nami. W ten sposób robi się paletkę kolorów, gdy kupujesz nowe akwarele, aby widzieć jaki mają kolor 🙂

Teraz drugie ćwiczenie. I drugi prostokąt. Pomaluj cały prostokąt wodą. Z wyczuciem. Tak by papier był mokry, żeby nie wysechł od razu, ale też nie przesadź, żeby się nie tworzyły kałuże.techniki malowania akwarelą 4Następnie zamocz pędzelek w wodzie i pomiziaj farbę. Dotknij mokrego papieru pędzlem i patrz jak działa magia. To mój ulubiony moment rozprowadzenia koloru po papierze. Popatrz jak zachowuje się pigment, jak spływa i spróbuj go kontrolować. Wykonaj tyle pociągnięć pędzlem aż osiągniesz satysfakcjonujący Cię efekt. 

To są według mnie dwa najważniejsze ćwiczenia, które pozwolą Ci okiełznać akwarelę. Gdy nauczysz się jej zachowania na mokrym i na suchym, to łatwiej będzie Ci kontrolować efekt końcowy malowania.

techniki malowania akwarelą 5

To co? Pędzle w dłoń i ćwiczymy! Jeśli o czymś zapomniałam lub nie wiem to napisz proszę w komentarzu 🙂

czochram
Natalia

Dodaj komentarz