Przybory przydatne w Hand Letteringu
Hand lettering

Przybory przydatne w Hand Letteringu

Masz za sobą przegląd Pinterest, Instagrama i innych mediów, w których obserwowałaś/łeś przepiękne prace Hand Letteringowe. Chcesz zrobić coś swojego, lub zainspirować się pracą kogoś innego? Niestety nie masz pojęcia co będzie Ci do tego potrzebne. Właśnie teraz rozwieje Twoje wątpliwości. Pokaże Ci przybory przydatne w Hand Letteringu, a w przyszłym miesiącu wyjaśnię Ci jak zrobić kompozycje Letteringową.

Prawdopodobnie masz świadomość, że będą potrzebne Ci jakieś kartki, przybory piśmiennicze oraz sprzęty geometryczne. Pokażę Ci większość narzędzi, które używane są do tworzenia napisów i kompozycji.

Przydatne przybory w Hand Letteringu 1 Na pierwszym miejscu przyjrzymy się przyborom papierowym.

 1. Papier – dokonując wyboru patrz przede wszystkim na gramaturę oraz strukturę kartek. Im jest ona gładsza, tym lepiej. Dlaczego? Otóż papier z fakturą zniszczy końcówkę narzędzia piśmienniczego. Jeżeli chodzi o gramaturę, to polecam Ci bloki od technicznego w górę – papier rysunkowy może okazać się zbyt cienki i giętki.
 2. Szkicownik – możesz postawić na tworzenie swojej pracy w zeszycie bądź notesie, który jest równie dobrym wyborem jak papier. Wybierając kieruj się tymi samymi zasadami co w punkcie pierwszym. Jednakże, jeżeli dopiero zaczynasz zabawę z Hand Letteringiem i nie masz pewności, czy jest to dla Ciebie polecam na początek zwykły blok techniczny za parę złotych.
 3. Kalka techniczna/kreślarska – teraz zapewne robisz wielkie oczy po co Ci takie ustrojstwo. Otóż kalka służy jako podkładka pod dłoń przy wypełnianiu przestrzeni ołówkiem, długopisem, markerem, tuszem, farbą lub innym medium, które wybierzesz. Dlaczego? Ponieważ pod wpływem tarcia dłoni o papier mogą zostać zabrudzone te części napisu, na które miałaś/łeś inną wizję.

Przydatne przybory w Hand Letteringu 3Czas na przybory piśmiennicze.

 1. Ołówek – może służyć do szkicu Twojego napisu, ale także może być medium, którym stworzysz całą kompozycję. Wybierając ołówek zwróć uwagę na jego twardość oraz odcień – im rysik ciemniejszy, tym jest bardziej miękki. W europie możesz spotkać się z oznaczeniami od 9H(najtwardszy) do 9B (najbardziej miękki).
 2. Długopis – najczęściej używany do tworzenia szybkich i prostych kompozycji Letteringowych. Wybór długopisu zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.
 3. Cienkopis – moje jedno z ulubionych przyborów. Używam go jako narzędzia podstawowego, którym poprawiam szkic napisu. Ponadto wypełniam powierzchnie przewidziane do zamalowania. Cienkopisów na rynku jest od groma, ja polecam Ci najbardziej te wodoodporne – w moim artykule znajdziesz test cienkopisów !
 4. Marker/mazak – przydaje się do poprawiania szkicu „na czysto”. Ponadto, mazak pomocny jest przy wypełnianiu przestrzeni napisu kolorem.
 5. Brush Pen – służy do robienia napisu z zakresu Brush Letteringu. Przydaje się także do wypełniania przestrzeni napisów. Brush Peny dzielimy na te z długą i krótką końcówką, o szczegółach możesz przeczytać w moim innym artykule : „Brush Peny – Przegląd Pisadeł„.
 6. Przydatne przybory w Hand Letteringu 3 Pióro – jeżeli przewidujesz w swoim napisie kaligrafię, sięgniesz prawdopodobnie właśnie po to narzędzie. Pamiętaj o wyborze odpowiedniej stalówki do wybranego przez siebie stylu kaligraficznego oraz tuszu lub atramentu.
 7. Pędzel oraz farby – po pierwsze w kompozycjach Hand Letteringowych możesz śmiało pisać pędzlem (Brush Lettering). Ponadto możesz uzupełniać swoje napisy malunkami. Najbardziej do tego typu zabiegów polecam Ci farby akwarelowe, z których lekcji udziela Natalia raz w miesiącu tutaj na blogu.
 8. Gumka do ścierania – potrzebna do wytarcia szkicu. Na rynku wybór gumeczek jest ogromny. Od zwykłych po gumki chlebowe.

Przy tworzeniu napisów bardzo przydatne są przybory piśmiennicze w szarym kolorze. Dlaczego? Ponieważ możesz nimi nadać cień oraz głębie wyrysowanym literom.

Kolejne przydatne przybory w Hand Letteringu to sprzęty geometryczne.

 1. Linijka – ja polecam korzystać z dwóch długości. Pierwsza, dłuższa przydaje się do rysowania głównych linii, na których bazujesz w swoich kompozycjach. Krótsza jest poręczna przy rysowaniu liter.
 2. Cyrkiel/kątomierz – jeżeli stawiasz na wpisywanie napisu w okrąg, lub chcesz stworzyć okrągłe ozdoby jest to bardzo przydatne narzędzie.
 3. Szablon zaokrągleń – to brązowe coś bardzo przydaje się przy tworzeniu dużych zaokrąglonych liter. Jeżeli chcesz coś takiego nabyć podrzucam ten od Koh-i-Noor.
 4. Podkładka z liniami (Grid Paper) – bardzo przydatne narzędzie do tworzenia głównych linii kompozycji. Pozwala osadzić napis równo. Możesz postawić na papier z siatką lub matę do cięcia samogojącą – ja korzystam właśnie z tej drugiej opcji.Przydatne przybory w Hand Letteringu 2

Na dziś według mnie to wszystkie przybory przydatne w Hand Letteringu. Jeżeli masz jakieś pytania pisz śmiało w komentarzu, chętnie pomogę.

Kinga

Dodaj komentarz