Podstawy Copperplate
Hand lettering

Podstawy Copperplate

Wpis gościnny Adrianny Jereczek, znanej jako @od.recznie pokazujący podstawy Copperplate – główne zasady i podstawowe elementy małych liter.

Hej! Nazywam się Ada i jestem miłośniczką kaligrafii. Literkami zajmuję się od ponad 3 lat, a od około roku prowadzę konto ODRĘCZNIE na Instagramie i Facebooku. Prowadzę warsztaty kaligraficzne w różnych miejscach, a od lutego już stacjonarnie w najprzyjemniejszym miejscu w Warszawie – Nice Letter Studio. Swoją drogę w kaligrafii rozpoczęłam z ostrą stalówką i właśnie stylem Copperplate i to w nim oraz w jego modyfikacjach czuję się najpewniej. Dlatego chciałabym Wam dzisiaj opowiedzieć o głównych, fundamentalnych zasadach i kilku głównych ruchach, które występują właśnie w tym kroju pisma. Zapraszam do lektury i pierwszych ćwiczeń!

Zanim omówię zasady warto wspomnieć  kilka słów o samym kroju, jego idei i kontekście historycznym. Powstania Copperplate (nazywanego też po polsku kursywą angielską) nie da się ściśle umieścić na osi czasu, jego powstanie jest wynikiem procesu adaptowania pisma do potrzeb ludzi w danym okresie historycznym. Pewnym jest, że swoje korzenie ma w italice – dukt kreślenia liter w większości wywodzi się właśnie stąd. Poszukiwano pisma, które będzie uroczyste w formie, ale lekkie i szybkie – stąd jego kursywność (pochylenie liter – w przypadku Copperplate o 55 stopni) i po raz pierwszy w historii – łączenie liter ze sobą. Fundamentalnym wydarzeniem dla powstania kursywy angielskiej była zmiana narzędzia piśmienniczego – w 1822r. odstawiono na bok pióro gęsie a rozpoczęto produkcję elastycznych stalówek.

ZASADA 1

 

Podstawy Copperplate 1

Przechodząc do zasad, główną z nich jest ta w jaki sposób wykorzystujemy elastyczność stalówki. Biorąc ostrą stalówkę pierwszy raz do ręki możecie zauważyć, że dociskając ją do papieru jej skrzydełka rozdwajają się. Tę cechę możemy wykorzystać do różnicowania grubości linii podczas kreślenia liter, stąd zasada nr 1: w górę linia cienka, w dół, kładziemy nacisk i linia wychodzi gruba. Tę zasadę na pewno na pamięć znają osoby, które miały już styk z Brush Penami 😊 Ale uwaga! Jest tu jedno, główne utrudnienie w zestawieniu z brushpenem↓

ZASADA 2

Podstawy Copperplate 3Nieodłączną od zasady 1 jest zasada 2, czyli sposób trzymania stalówki. Aby linia pogrubienia była tam gdzie ma być i taka jaka ma być, bardzo ważne jest aby trzymać stalówkę równolegle do kąta pochylenia pisma, czyli pod kątem 55 stopni- zobrazowałam to na grafice poniżej. Jest to bardzo trudne do opanowania na początku, ponieważ trzeba cały czas o tym myśleć, bo kiedy przestajemy- ręka automatycznie zaczyna wracać do naturalniej pozycji w jakiej piszemy na co dzień, czyli prawie prostopadle do kąta pochylenia! Pomocna w zachowaniu odpowiedniego kata stalówki jest obsadka skośna, która automatycznie nachyla nam stalówkę. 

GŁÓWNE ELEMENTY MAŁYCH LITER W COPPERPLATE

Budowę minuskuł (małych liter) kursywy angielskiej można sprowadzić do 9 podstawowych elementów konstrukcyjnych. Każda litera składa się z połączenia od dwóch do czterech z nich. Oto one:

Podstawy Copperplate 5

W praktyce: na przykładzie litery „a” jej budowa wygląda tak:

Podstawy Copperplate 18

Każdy element powinien być pisany osobno, ważne żeby tego pilnować i na początku nawet odrywać rękę od kartki po napisaniu jednego elementu.

Oprócz powyższych elementów w małych literach znajdziecie jeszcze niestandardowe znaki takie jak:  kropki (nad „i”, „j” i „c”), klamrę litery „k” oraz linię poziomą w „t”.

Ważne aby pamiętać o pochyleniu już na etapie ćwiczenia elementów małych liter, oś każdego elementu, w przypadku Copperplate, musi być pochylona pod kątem 55 stopni- jak poniżej.

MODYFIKACJE

W niektórych literach elementy konstrukcyjne mogą być zmodyfikowane i te zmiany można podzielić na dwie grupy (obie modyfikacje można zauważyć w literze „b”)

  1. Elementy przeskalowane- np. pomniejszona laseczka dolnaPodstawy Copperplate 1 0
  2. Dwa elementy połączone w jeden- np. połączenie kluczki górnej i laseczki dolnejPodstawy Copperplate 1 00

Opanowanie elementów konstrukcyjnych jest kluczowe do rozpoczęcia nauki małych liter, odradzam podchodzenie do liter bez przećwiczenia chociaż kilku. Podczas warsztatów na ćwiczenie tych elementów poświęcam nawet połowę zajęć, zanim przejdę z uczestnikami do literek, również ze względu na to, że na nich łatwiej jest opanować pisanie stalówką, co samo w sobie dla osób początkujących jest ogromnym wyzwaniem. Opanowywanie stalówki jednocześnie z literami może być powodem zniechęcenia i szybkiego porzucenia nauki, a przecież nie musi tak być!

Powyższy tekst to tylko namiastka tego co można opowiadać o kursywie angielskiej, nie bez powodu większość kursów Copperplate jako nieliczne trwają całe semestry. Mam nadzieję, że taką „zajawką” zaciekawiłam Was i zachęciłam do zgłębiania wiedzy i ćwiczeń! Jeśli macie jakieś pytania dotyczące powyższego artykułu lub kaligrafii ogólnie, śmiało piszcie do mnie na @od.recznie na Instagramie lub @odręcznie.calligraphy na Facebooku, chętnie odpowiem!

Ada ❤️

Jeżeli ciekawią Cię inne artykuły gościnne na naszym blogu, możesz je łatwo znaleźć poprzez tag #wpisgościnny.

Dodaj komentarz