Ozdabianie liter Patrycja Borowska
Hand lettering

Ozdabianie liter Patrycja Borowska

Nowa moda, która coraz mocniej wkracza do naszego życia i coraz więcej od nas wymaga. My jak zwierzyna szukamy i analizujemy, kombinujemy i wydziwiamy. Jednak czy to ma sens?

Cześć! Zacznę może inaczej. Jestem Patka, znana niektórym jako Patatatka. Od kilku lat prowadzę konto na instagramie, na którym coraz więcej można znaleźć liter, różnych.

Co robię ? Przenoszę litery w inny wymiar i daje im piękno. Ależ to brzmi co? Ja po prostu rysuje litery i bawię się ich kształtami i formą. Techniki nazywają się różnie. Typografia, Hand Lettering, Brush Lettering, Kaligrafia Nowoczesna czy po prostu Lettering. W sumie jakbyście tego nie nazwali to pod każdym z tych #hashtagow znajdziecie o co mi chodzi.

Czyli o co?

No właśnie. Podzielę to na kilka części. Nazwijmy je krokami. Każdy kto zaczyna swoją przygodę z wyżej wymienionymi technikami przechodzi przez nie, niektórzy szybciej niektórzy wolniej. Jednak wiem że każdy po kolei trzeba przejść.

Krok pierwszy, „o wow!”

Przykładowa scenka, przeglądasz internety lub patrzysz na otaczający Cię świat i nagle dostrzegasz coś. (czyt. Pięknie wypisane zaproszenie, cudowny typograficzny plakat, pięknie napisane notatki, świetnie zorganizowane napisy w bujo…. – cokolwiek co zawiera literę) pojawia się w Twojej głowie myśl! „O wow! Jakie to cudowne! Tez tak chciałabym/chciałbym umieć!”

Krok drugi, „ależ to musi być trudne”

Czujesz respekt prawda? Podziwiasz i się rozpływasz ale żeby od razu chwycić za długopis i coś stworzyć
to nie, co? W tym kroku mamy dwa wyjścia,

pierwsze – myśl „ja chce to tylko podziwiać” – kliknij proszę w czerwony X i nie trać już swojego czasu na czytanie moich wypocin lub zjedz w dół i zobacz jak pięknie to robię i podziwiaj 😀

drugie wyjście, myśl „jak to zrobić?” – zostań proszę i czytaj uważnie dalej, przed Tobą kolejny krok, prawda,
że idzie łatwo?

Krok trzeci, „inspiracja”

Krok, na który wiem z doświadczenia poświęca się NIESTETY najwięcej czasu. Czemu niestety? Bo trwa zdecydowanie zbyt długo i w pewnym momencie zamiast przejść do następnego kroku zostajemy tutaj cofając się do kroku poprzedniego myśląc ciągle „o wow! Tez tak chce!”

Poświęć na ten krok tylko kilka minut, najlepiej popatrzeć i poszukać co nas najbardziej przyciąga i na tym się skupić. Oglądaj zdjęcia, Pinterest jest tutaj genialny, odpowiednie hashtagi na instagramie, YouTube itp.

Czyli jeśli najbardziej podobają się cytaty skonstruowane od
a do z z zaprojektowanych liter to zrób kilka printscreenów
i bierz ołówek – działamy. Jeśli podobają Ci się pięknie wykaligrafowane litery zrób kilka printscreenow i bierz ołówek – działamy.

Ołówek ? Nom, z ołówkiem można iść dalej.

Krok czwarty, „Bierz co masz pod ręką i działamy”

Nie musisz od razu kupować tony narzędzi i wydawać fortuny, naprawdę wystarczy Ci tylko ołówek. Możesz oczywiście jeśli chcesz ale nie o to tu chodzi. Zasada jest taka sama jak
z byciem fotografem. To nie sprzęt Cię definiuje. Musisz mieć podstawy, narzędzie za Ciebie nie ogarną tematu, jakby tak było myślę że nie musiałabym teraz pisać Ci o krokach co? Po czasie kiedy już zaczniesz i wkręcisz się na maksa inwestuj, bo to Ci się może zwrócić ale nie wyrzucaj pieniędzy w błoto bo nie warto. Miłość do liternictwa
i projektowania przyszła szybko i szybko może odejść – daj sobie czas. Szybkie wydanie pieniędzy powoduje że rośnie w nas oczekiwanie i równie szybko będziemy wymagać od siebie efektu. A on w zależności od ćwiczeń
i naszego poczucia perfekcjonizmu może być rożny. Dajmy sobie czas, zacznijmy.

Krok piąty, „praktyka”

Rozruszaj rękę, zrób kilka ćwiczeń na rozgrzewkę, porysuj linie, kółka, kwadraty, zamaluj powierzchnie kartki linia przy linii tak żeby ręka się rozruszała, ale nie zmęczyła. Na tym kroku już wiesz co chcesz ćwiczyć. Możesz swoje printscreeny wydrukować i przekalkowywać to co widzisz. Kilka razy dany tekst, daną literę lub cały alfabet. Poznawaj swoje inspiracje i ucz się ich, na nich będziesz uczyć się zasad konstrukcji i tworzenia. Zwróć uwagę na to jak padają i czy są cienie, czy linia jest prosta i równa czy gdzieś jest pogrubiona, zwróć uwagę na formę. Na tym etapie możesz poszukać lekcji, warsztatów, książki, eBooka, kursu itp. W to zawsze warto jest inwestować. Wybierz formę która dla Ciebie będzie odpowiednia.

Ten krok może trwać wiecznie i tak naprawdę na nim się zatrzymajmy. To tutaj spędzisz resztę swojego życia 😅

Prawda ze proste ?

Nie jesteś przekonana/y?

Poznaj moją historie, będę Twoim przykładem i dowiesz się jak wyglądają kroki
w praktyce.

Lat 6 temu pracowałam w Call Center, nudziłam się na bazie trupów, tzn połączeń nikt nie odbierał a ja się nudziłam. Wtedy zrobiłam swój pierwszy krok, w mojej głowie pojawiła się myśl „o wow!” Trafiłam na instagramie na piękne ozdobne literki, na piękne plakaty i zakochałam się w letteringu. Poczułam respekt ale zapragnęłam tego, ja tez tak chciałam i w taki sposób z kroku pierwszego galopem przeszłam krok drugi od razu lecąc do kroku trzeciego, narobiłam tonę printscreenow. Pragnęłam poznać wszystkie techniki na raz i dużo ćwiczyłam ale tez dużo chaosu się wdarło gdyż nie do końca miał mnie kto poprowadzić. A ja wtedy byłam na etapie albo jestem zajebista albo wcale – jak możecie się domyślać mój brak cierpliwości mnie pokonał i odpuściłam, ja wyrzuciłam kasę
w błoto. Nie wiedząc jak i nie znając zasad kupiłam pisaki do Brush Letteringu
i niestety nie wyszło. Pisaki okazały się za trudne dla osoby początkującej i zrezygnowałam.

Ćwiczyłam za to Faux Calligraphy. Bawiłam się literkami i formą. Używałam do tego długopisu i cienkopisów.

Nie zniechęciłam się bo bawiłam się dalej, szukałam kursów lub szkoleń. Niestety wtedy w Polsce nic nie znalazłam wiec zainwestowałam w ebooka po angielsku, w którym wszystko było fajnie rozrysowane i było dużo arkuszy do ćwiczeń. Na Youtubie oglądałam jak pisaki są trzymane i metodą prób
i błędów udało się. Coraz lepiej szła mi nauka i trzymanie pisaków w dłoni. Obecnie po tych kilku latach jestem na etapie uczenia innych Letteringu i sprawia mi to mega dużo radości. Od dwóch lat jeżdżę po Polsce i prowadzę warsztaty, od tego roku również prowadzę warsztaty indywidualne. Odważyłam się nawet wypuścić eBooka do nauki Brush Letteringu. Zapraszam również na lekcje #letteringuje, które kilkanaście ostatnich tygodni prowadziłam na instagramie a od końca listopada przechodzą na formę Newsletterową. Wystarczy zapisać się TUTAJ !

Mój darmowy wzornik do ćwiczeń Brush Letteringu – ELEGANTE. 

Podstawy Brush Letteringu znajdziesz TUTAJ.

Pozdrawiam

Patka

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz