Mandala - jak ją ugryźć ?
Farby i kredki

Mandala – jak ją ugryźć

Wpis gościnny Małgorzaty Kozłowskiej znanej jako @gokoart o najbardziej hipnotycznych malunkach świata, czyli „Mandala – jak ją ugryźć”.

Na pewno kojarzysz kolorowanki antystresowe, a wśród nich mandale (i Mandalową panienkę z Dziennika Uczuć). Pokażę ci jak je stworzyć. Mnie nauczyła Karolina Stopyra (drycha.com), narysowałam swoją pierwszą pracę i… wsiąkłam! Mam nadzieję, że i ty wkręcisz się w rysowanie mandali!

Co potrzebujesz, żeby stworzyć swoją własną mandalę?

Mandala - jak ją ugryźć ?

Na początek – kartka. Już na tym etapie dobrze jest wiedzieć kilka rzeczy. Czy będziesz potem kolorować swoją pracę? Czym zamierzasz to zrobić? A może stworzysz białą mandalę na czarnym papierze? Jeśli planujesz ją kolorować np. akwarelami, to na pewno warto wybrać coś grubszego, o gramaturze co najmniej 200 g/m2. A może chcesz się po prostu pobawić i odstresować, wtedy wystarczy nawet papier do drukarki i zwykłe kredki.

Masz już wybraną kartkę, co teraz? Papier przycinasz na kształt kwadratu. Wzory całkiem ładnie wyglądają już na kwadratach o boku 15 cm i nie zniechęci cię na początku zbyt duży format pracy.
Mandala - jak ją ugryźć ?Na tak przygotowanej kartce zaznaczasz przekątne. W miejscu ich łączenia przykładasz kątomierz i wyznaczasz poszczególne linie. Nie przejmuj się, jeśli te linie nie będą idealne – to nie Mistrzostwa Świata w tworzeniu mandali. Kiedy już je narysujesz, to wystarczy, że cyrklem zaznaczysz kilka okręgów o różnej średnicy. Pamiętaj, że to od ciebie zależy, gdzie będą się znajdować i jaki wzór powstanie. Możesz zaplanować elementy, a możesz postawić na zupełny spontan (jak ja :)). To w końcu ma być relaksujące zadanie. Jeśli wolisz najpierw naszkicuj całość ołówkiem, ale możesz również od razu rysować cienkopisem (najlepiej alkoholowym – nie rozpłynie się jak będziesz kolorować swoją pracę).

Co dalej?

Mandala - jak ją ugryźć ? 2 Już tylko od Ciebie zależy, jaki będzie twój następny krok. Teraz jest czas na ostateczną decyzję czy zostawiasz mandalę czarno-białą, czy będziesz ją kolorować. Do wypełniania pól na czarno polecam grubszy marker lub Brush Pen. Pamiętaj o wykończeniu – popraw wszystkie linie cienkopisem, pogrub niektóre, a może dodaj jakieś wzory w środku poszczególnych elementów. Dodaj odrobinę metalicznych akcentów. Bardzo ciekawie wygląda cieniowanie farbami lub białe akcenty w kolorowej mandali (uzyskasz je np. żelopisem Gelly Roll lub Posca). Ilość kombinacji jest niezliczona i wszystko zależy od twojej kreatywności. To jak, już wszystko jest jasne? To do dzieła! 

Jeżeli ciekawią Cię inne artykuły gościnne na naszym blogu, możesz je łatwo znaleźć poprzez tag #wpisgościnny.

Dodaj komentarz