Magda o kreatywnym planowaniu
Bullet Jorunal

Magda o kreatywnym planowaniu

Jeżeli zastanawia Cię czym jest Bullet Jorunal to leć sprawdź co radzi Magda o kreatywnym planowaniu! W artykule znajdziesz same przydatne informacje.

Hej! Tu Magda z @bujo_books! Przybyłam tutaj by opowiedzieć wam coś o BulletJournalingu. Jesteście gotowi? Zaczynamy! 🙂

CZYM JEST Bullet Journal? Bullet Journal czyli w skrócie BuJo.

BuJo jest to wasz prywatny asystent. Może być waszym planner’em, kalendarzem, szkicownikiem, pamiętnikiem i wszystkim czego potrzebujecie w danym momencie na raz. Możecie zapisywać w nim wszystkie ważne dla was informacje, daty oraz jeśli macie taką potrzebę wyżyć się w nim artystycznie. 
Jest to kalendarz ściśle dostosowany do was, który sami tworzycie. Dokładne opisanie czym jest BuJo jest nie możliwe, ponieważ jak mówi sam autor – BuJo może być wszystkim.

Bullet Journal pomaga mi w organizacji roku, poszczególnych miesięcy oraz tygodni. Na początku lub na końcu zawsze rozpisuję rzeczy, które będą mi potrzebne przez cały rok. Możecie zawrzeć tam kalendarz roczny, kalendarz urodzin, listę filmów do obejrzenia, listę przeczytanych książek, klucz – czyli zapis znaczków, którymi oznaczacie różne zadania, próbnik kolorów pisaków, statystyki, plany lekcji, listy rzeczy do zrobienia, „śledziki” nastroju, nawyków, cele itd. Czego tylko potrzebujecie.

CZEGO POTRZEBUJEMY BY ZACZĄĆ?

Notes i długopis – od tego możemy zacząć naszą przygodę
z tworzeniem Bullet Journalu.

Notes – jego format zależy od waszych potrzeb. Może być mały lub duży, gruby lub cienki, w kropki, kratkę, linię lub z czystymi kartkami.

Przybory, których będziecie używać zależą od tego czy chcecie by wasze BuJo było kolorowe i pełne rysunków czy preferujecie tylko czarny cienkopis i minimalizm. Jeśli chcielibyście urozmaicić swój notes to mogą przydać się wam kolorowe pisaki, taśmy washi, brush peny, naklejki, cienkopisy czy wasze zdjęcia. Wszystko co uważacie za odpowiednie.

PLANOWANIE NA CO DZIEŃ

Oprócz kalendarzy miesięcznych w codziennym planowaniu przydatne będą także tygodniówki i dniówki.
W tygodniówce na początku tygodnia zapisujecie ważne wydarzenia i spotkania, a w dniówce na bieżąco wypisujecie zadania na dany dzień lub przebieg dnia w formie pamiętnika. Ja w swoim BuJo połączyłam
i dniówki i tygodniówki. Na początku tygodnia wypisuję sobie wszystkie ważne spotkania, a w ciągu tygodnia obok nich notuje zadania, które muszę wykonać.

Takie dniówki i tygodniówki mogą wyglądać różnie. Trzeba trochę po eksperymentować z ich wyglądem
i układem, by znaleźć coś co najbardziej nam odpowiada.

Tutaj możecie zobaczyć kilka przykładowych układów.

Ja prowadzę mój BulletJournal od trzech lat. W ciągu tego czasu nauczyłam się kilku ważnych rzeczy, które przydadzą się nie tylko osobą zaczynającym z BuJo. Jedną z ważniejszych rad jaką mogę wam dać to:

  • Nie zawsze wszystko wychodzi idealnie.

Oczywiście tworząc BuJo od podstaw, rysując i pisząc, każdemu mogą zdarzyć się literówki, pomyłki w numerowaniu dni tygodnia lub narysowanie czegoś coś nie tak jak chcieliśmy. Nie ma co się tym przejmować, bo nawet doświadczony  BuJo-maniak popełnia błędy.

  • Nie przesadzajmy z ilością tabelek.

Podczas pierwszych prób planowania bierzemy na siebie za dużo. Chcemy w swoim planerze mieć mnóstwo list i tabelek, lecz w ciągu roku nie mamy już ochoty ich wypełniać, dlatego na samym początku warto zastanowić się co będzie nam potrzebne. Oczywiście podczas roku możemy eksperymentować i dodawać nowe listy czy śledziki i jeśli komuś się to podoba i nie przeszkadzam mu to posiadać ich całą masę, lecz
z własnego doświadczenia wiem, że może być to przytłaczające.

  • Co zrobić kiedy braknie siły i ochoty na planowanie?

Oczywiście BuJo nie sprawdzi się u każdego i niektórzy po jakimś czasie prowadzenia dadzą sobie z nim spokój. Lecz bywają też takie miesiące, że nie mamy czasu lub ochoty na planowanie miesiąca.

Co wtedy zrobić?

Można wtedy ominąć jakiś miesiąc lub rozplanować go w minimalistycznej wersji. Zdarza się, że czasami nie mam siły na wypełnianie „śledzików” czy tygodniówek. Wtedy po prostu zostawiam je puste. Nie ma się czym przejmować, bo w Bujo zdarza się ominąć jakąś tygodniówkę, czy zostawić ją nie wypełnioną, to zależy tylko
od WAS. Nic na siłę!

  • Nie przejmuj się opinia innych.

Wiem, że dla niektórych z was będzie to oczywiste, lecz inni mogą się tym zadręczać.

Podczas tworzenia BuJo i udostępniania tego w internecie możecie się spotkać z krytyką w stronę waszej twórczości. Niektórzy będą sądzić, że to strata czasu, bezsensowne wydawanie pieniędzy na przybory lub
po prostu skrytykują wasze dzieło. Oczywiście, że znajdą się ludzie, którzy  będą chcieli dla was dobrze i będą wyrażać swoją opinie by wam pomóc, lecz może znaleźć się też grono odbiorów, którzy będą dążyć do tego żebyście przestali tworzyć.

Pamiętajcie, że to tylko od was zależy co umieścicie w swoim BuJo i w jakiej kolejności to zrobicie.
Nie poddawajcie się na początku tylko próbujcie dalej. Eksperymentujcie z nowymi rozwiązaniami.Chciałabym życzyć wam siły i wytrwałości w planowaniu! Do zobaczenia na  moim Instagramie @bujo_books! Cześć!

Jeżeli ciekawią Cię inne artykuły gościnne na naszym blogu, możesz je łatwo znaleźć poprzez tag #wpisgościnny.

Dodaj komentarz