Wiola
Hand lettering

Leworęcznie w Brush Letteringu

Wpis gościnny Wioletty Guzy znanej jako @poprawna_optymistka pt. Leworęcznie w Brush Letteringu.

Cześć! Nazywam się Wiola, prowadzę bloga Poprawna optymistka, uczę brush letteringu i jestem leworęczna. Jest mi ogromnie miło, że mogę gościnnie wystąpić na blogu bbwriting. Gdy Kinga zaprosiła mnie do stworzenia wpisu gościnnego dla leworęcznych, za długo się nie zastanawiałam, wiem jakie to może być upierdliwe i jak nasza psychika może działać na naszą niekorzyść. 

Leworęczni piszą gorzej 
To mit przez który musiałam się przegrzebywać przez większą część mojego życia. Zawsze pisałam jak “kura pazurem” i mimo, iż kaligrafia zawsze mnie pociągała, nie uczyłam się jej, bo sądziłam że to niemożliwe. 
Jeśli jesteś leworęczna i masz wątpliwości czy coś możesz zrobić – rób to! Zacznij! Nie bój się! Życie w praworęcznym świecie – jak już wspomniałam – jest upierdliwe, ale to nie znaczy że nie możemy się rozwijać 🙂 Uważam, że my, leworęczni jesteśmy sprytniejsi, bo musimy sobie ten świat układać po swojemu. Podczas mojej kilkuletniej przygody z Brush Letteringiem, spotykałam na swojej drodze przeszkody, które łatwo można naprawić. Dlatego chcę się dziś z Tobą nimi podzielić. 

brush lettering

Rozmazywanie

Czyli coś z czym mierzymy się od początku nauki pisania. “Nie możesz pisać piórem, bo będziesz rozmywać tusz” – słyszałam to niejednokrotnie. Jak więc poradzić sobie z tym podczas Letteringu? Kilka prostych sposobów: 

  • Opieranie ręki na kalce technicznej – wtedy kalka dotyka tuszu a nie ręka. Uważaj jednak, żeby za bardzo nie przyciskać kalki, bo możesz rozmazać tusz. Nie jest to mój ulubiony sposób i praktycznie z niego nie korzystam, ale wiem, że wielu osobom pomógł. 
  • Używaj podłoża, które szybciej wchłania tusz – po prostu: szybsze wchłonięcie, mniejsze prawdopodobieństwo rozmazania. Dobrze nadają się do tego bloki z papierem do Markerów.  Zdecydowanie nie polecam super gładkich powierzchni. 
  • Używaj Brush Penów, które nie są zbyt “mokre”- czyli po prostu szybko wysychają. 
  • PISZ POWOLI, małymi krokami – i to mój ulubiony sposób. Nie potrafię zrezygnować z pisania np. Ecolinami (bardzo je lubię, jednak są dość “mokre”), dlatego po prostu, robię to powoli i uważnie 🙂 

Pozycja papieru 

Kolejnym problemem z którym zmaga się większość osób leworęcznych, jest kąt ustawienia papieru. Wiele z nas machinalnie odwraca papier pod konkretnym kątem. Wiąże się to z tym, że piszemy od lewej do prawej – żyjemy w kulturze praworęcznej. Ustaw papier tak jak Ci wygodnie, pamiętaj tylko, aby trzymać odpowiednio brush pen – równolegle z liniami prowadzącymi. Nawet jeśli wiąże się to z przekręceniem papieru o 90’. Namawiam Cię do eksperymentowania i znalezienia swojego sposobu. 

Odstępy między literami i nie tylko

Pisząc lewą ręką, nawet jeśli nie rozmazujemy napisu, mamy inny problem, którego nie byłam świadoma przez długi czas. Pisząc, nie widzimy tego, co właśnie napisaliśmy. Przez co odstępy mogą różnić się w całym napisie. Jest to problem z którym mierzę się od dłuższego czasu, ale widzę, że z czasem jest coraz lepiej. 

ecolineNa początku zauważałam wielki problem z rozmieszczeniem napisu na kartce, często nie mieściłam się na niej. 
Jak temu zaradzić? Niestety nie mam dobrych wieści. Jedynym sposobem jest nabranie wprawy w pisaniu. Ćwiczenie, pomaga bardzo w zapamiętywaniu przez nasze ręce pewnych wzorców. Z czasem, ręka sama będzie wiedzieć, jakiej szerokości pisać litery. Póki jednak tego nie mamy, polecam też robić sobie linie i wyznaczać szerokość konkretnych liter, przed rozpoczęciem ćwiczenia. 

Dziękuję bardzo za przeczytanie mojego gościnnego wpisu. Zapraszam też na mój instagram: @poprawna_optymistka.

Jeżeli ciekawią Cię inne artykuły gościnne na naszym blogu, możesz je łatwo znaleźć poprzez tag #wpisgościnny.

 

Dodaj komentarz