Hand lettering

Jak zacząć przygodę z Brush Letteringiem

Brush lettering jest jedną z dziedzin kaligrafii nowoczesnej. Technika ta polega na pisaniu pięknych liter za pomocą pędzelkopisów lub zwykłego pędzla. Królującą zasadą w brush letteringu są dwa rodzaje linii –> pisząc linię w dół dociskamy pędzelkopis, przy linii w górę nie dociskamy. W ten sposób za pomocą jednego mazaka bądź pędzla tworzona jest piękna literka.

 

Co w takim razie będzie Ci potrzebne do rozpoczęcia przygody
z brush letteringiem ? Otóż :

 1. Brush pen lub pędzel z krótkim włosiem.
  Dla osób początkujących zaleca się krótkie końcówki najlepiej filcowe, ponieważ łatwiej je okiełznać. Takie brush peny to Tombow Fudenosuke Hard oraz Soft, Kuretake Fudegokochi lub Pentel Touch. Krótkie opisy brush penów z długimi i krótkimi końcówkami znajdziesz TUTAJ. Na zdjęciu obok możesz zobaczyć różnice pomiędzy brush penem z końcówką z włosia (po lewe), filcową krótką końcówką (środkowy) oraz filcową długą końcówką (po prawo).


 2. Wzorniki z wprawkami oraz alfabetami.

  Za nim Twój mózg oraz Twoje mięśnie nauczą się samoistnie dociskać pędzelkopis w odpowiednim momencie musisz trochę poćwiczyć. Pamiętasz jak jako dziecko uczyłaś/łeś się pisać literki ? Teraz czeka Cię dokładnie to samo 🙂 Wzorniki z brush letteringu mojego autorstwa możesz znaleźć na boonati.com, gdzie przygotowany jest też fajny zestaw startowy do pisania brush penem.
 3. Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość.

  Kaligrafia nowoczesna niezależnie czy jest to brush lettering czy inna technika wymaga skupienia, cierpliwości oraz czasu. Sam/a zobaczysz, że jeżeli spróbujesz pisać trochę szybciej to literki będą zwyczajnie koślawe. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i pisać wolno, ponieważ to ułatwia zapamiętanie ułożenia ręki Twoim mięśniom. Poza tym, warto żeby brush lettering był dla Ciebie formom odpoczynku, relaksu i zabawy więc nie narzucaj presji!
 4. Używaj gładkiego papieru.

  Zapytasz dlaczego ? Ponieważ brush peny z filcową końcówką (zwłaszcza długą) zwyczajnie się strzępią
  na papierze z fakturą, a to uniemożliwia pisanie pięknych liter bez poprawek 🙁
  Inne istotne wskazówki znajdziesz TUTAJ

Zachęcamy do oznaczania nas na zdjęciach na instagramie poprzez hasztag #bbwriting! Poza tym, jeżeli masz jakieś pytania to śmiało możesz pisać do nas w prywatnych wiadomościach (@bajux.writing, @boonati_). Zachęcamy też do dołączenia do naszej grupy na Facebooku – Handlettering Polska, gdzie pojawia się dużo ciekawych i przydatnych informacji! Buziaki

PS. Podrzucam wam krótki filmik, w którym mówię o brush letteringu !

PPS. Pogrubiony tekst oznacza link do strony!