Jak stworzyć Letteringową kompozycję
Hand lettering

Jak stworzyć Letteringową kompozycję

Pewnie nie raz przeglądając Instagram lub inne medium społecznościowe widząc ciekawy napis zastanawiałaś/łeś się jak to zrobić samodzielnie. Otóż dziś chcę pokazać Ci krok po kroku jak stworzyć Letteringową kompozycję, którą można wykorzystać w bujo, włożyć w ramkę i zrobić z niej plakat lub wręczyć komuś ręcznie wypisaną kartkę.

Zacznijmy od tego, że w tworzeniu napisu nie ma sztywnych zasad i reguł. Jest jednak kilka niepisanych, (nie wszystkie z nich są warunkami koniecznymi) a ja przedstawię Ci te najważniejsze – od Ciebie zależy, czy będziesz z nich korzystać.

  1. W kompozycji łączymy maksymalnie 3-4 czcionki. Dlaczego? Ponieważ zrobi się bałagan, a kompozycja zacznie wyglądać kiczowato. Czasem lepiej wybrać jeden lub dwa fonty i bawić się ich wielkością.
  2. Nie łącz w jednym wyrazie kilku krojów pisma. Jeżeli to zrobisz, słowo będzie wyglądać niestarannie i dziwnie. Gdy bardzo zależy Ci na różnicowaniu jednego wyrazu, postaw na łączenie kilku kolorów.
  3. Zastanów się, jakie słowo (lub słowa) są według Ciebie najważniejsze. To one będą tymi głównymi w sentencji, do których będziesz dostosowywać resztę zdania.
  4. Warto tworzyć szkic kompozycji – polub się z ołówkiem. Jeżeli nie masz większej wprawy w robieniu sentencji, to polecam Ci zrobić kilka szkiców na osobnej kartce. Dzięki temu odnajdziesz swój styl i typ, w jakim najbardziej chcesz robić napis.
  5. Nie bój się łączyć kilku technik. Używaj cienkopisów, Brush Penów a nawet pióra czy farby w jednym projekcie. Pamiętaj jednak, żeby Twój napis był czytelny i spójny. Estetyka przyciąga wzrok i daje większą satysfakcję.
  6. serce letteringStaraj się wpisywać słowa w figury geometryczne – ułatwi Ci to tworzenie spójnej kompozycji. Cały napis natomiast też może być wpisany w przeróżne kształty – od koła po serce.
  7. Dodawaj ozdobniki, dzięki nim napis stanie się ciekawszy i niejako wypełni pustą przestrzeń kompozycji. Nie masz pomysłu, co może stać się dekoracją Twojej sentencji? Otóż mogą być to kwiaty, listki, kropeczki/krople, gwiazdki i wiele wiele innych gadżetów – ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia! Pamiętaj jednak, żeby zachować czytelność kompozycji.

Kiedy masz już informacje, które ułatwią Ci stworzenie napisu, przejdźmy do stworzenia Twojego projektu krok po kroku.

KROK 1 : Znajdź sentencję, którą chcesz napisać. Następnie wybierz słowa „klucz”, dostosuj i podziel resztę zdania właśnie pod nie.

KROK 2 : Jeżeli nie czujesz się jeszcze na tyle pewnie, naszkicuj figury geometryczne, w które wpiszesz słowa zdania na osobnej kartce. Jednak, kiedy masz w głowie zamysł, którego jesteś pewien/pewna naszkicuj go na kartce, na której będziesz tworzyć napis właściwy.

KROK 3 : Zdecyduj jakich czcionek użyjesz (pamiętaj, żeby nie przekraczały 4 rodzajów). Następnie naszkicuj słowa w odpowiednich figurach geometrycznych.

KROK 4 : Gdy podoba Ci się to co znajduje się na kartce, popraw ołówek trwałym medium, takim jak cienkopis czy Brush Pen. Nie śpiesz się, ponieważ napisy tego nie lubią 🙂

KROK 5 : Jeżeli masz ochotę dodaj ozdobniki do swojej kompozycji, mogą nimi być strzałki, listki, gwiazdki.

KROK 6 : Kiedy sentencja jest już gotowa, masz pewność, że napis wysechł (może używasz farb) zmaż ołówek gumką i ciesz się swoim pięknym dziełem.

Poniżej możesz zobaczyć etapy tworzenia przeze mnie napisu na wyzwanie Instagramowe organizowane przez Patrycję Borowską #letteringuje – podrzucam Ci link do filmiku, który znalazł się na moim profilu IG @bajux.writing

kompozycja letteringowa krok po kroku

Mam nadzieję, że udało mi się pokazać Ci jak stworzyć Letteringową kompozycję. Jeżeli chcesz poznać więcej informacji z zakresu kreatywnego pisania sprawdź zakładkę Hand Lettering!

Dodaj komentarz