Higiena psychiczna w XXI wieku - Dagmara Sobczak
Hand lettering

Higiena psychiczna – Dagmara Sobczak

Wpis gościnny „Higiena psychiczna – Dagmara Sobczak” pokazuje jak zadbać o siebie w XXI wieku. 

Człowiek jest istotą uczącą się całe życie. Nawet jeśli nie zagląda do książek, nie uczęszcza na otwarte wykłady, nie ogląda programów edukacyjnych, to żyje. A życie stawia przed nim wystarczająco dużo sytuacji, które są dla niego jakąś lekcją. Stąd doświadczenia, jakie zbiera, mogą być już wystarczająca nauką samą
w sobie. 

Inna para kaloszy co z tą wiedzą zrobi. Ale nie o tym chciałam.

Jak zadbać o siebie w XXI wieku?

Higiena psychiczna - Dagmara SobczakJestem jedną z tych osób, które najlepiej uczą się na własnych błędach. Mogę wiele razy usłyszeć „nie warto”, ale dopóki sama nie sprawdzę, nie będę na pewno wiedzieć.

Nie bez powodu o tym wspominam w temacie higieny psychicznej, bo sama wiele razy słyszałam: zwolnij, odpocznij, nie bierz kolejnych zadań na siebie.

W wakacje wolałam pracować, niż odpoczywać od szkoły, bo zarabianie jakichkolwiek pieniędzy było dla mnie ważniejsze niż relaks. Zamiast skupić się na studiach, poznawać różne dziedziny, zagłębiać się w nie i na spokojnie zdecydować, co w tej socjologii interesuje mnie najbardziej, wolałam prosto z Uczelni jechać do marketu
i pracować do 22.00, by zarobić tych kilka stówek w miesiącu. Mimo że nie musiałam, bo to co najważniejsze miałam zapewnione przez rodziców: dom nad głową i jedzenie.

Oczywiście nie żałuję tych czasów. Już w wieku 16 lat nauczyłam się wartości pieniądza, wiedziałam, że nic nie przychodzi łatwo i zobaczyłam na własne oczy, że miejsce pracy wcale nie jest bardziej kolorowe od miejsca
w szkole, czy na Uczelni. Też wiąże się z jakimś stresem, wyrzeczeniami, zmęczeniem, nie zawsze dobrymi relacjami z innymi.

Dodatkowo nie musiałam prosić rodziców o pieniądze na lody, kino, nową bluzkę czy imprezę. I to było
w porządku.

Tylko zapominałam wtedy o jednym – najważniejszym. O odpoczynku. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że balans to coś, czego każdy człowiek potrzebuje do dobrego życia.

Wartość czasu wolnego

Higiena psychiczna - Dagmara SobczakNa szczęście już jako osoba dorosła szybko poznałam wartość czasu wolnego. Czasu dla siebie, który okazał się dużo cenniejszy od pieniędzy, które w tym czasie mogę zarobić. Czasu, w którym mogę lepiej poznać siebie, spędzić miło czas z fajną osobą (ze sobą!), zrobić coś ciekawego i odpocząć…
od tego wszystkiego co na około.

A z roku na rok jest tego więcej. Oczekiwania otoczenia, wymagania, które stawia nam rodzina, obowiązki w pracy, przebodźcowanie informacjami (głównie tymi złymi), uzależniania również te od bycia online, czy obserwowanie pięknych, idealnych obrazków, które tylko nas dołują.

Coraz więcej osób zauważa, że potrzebuje przerwy, wytchnienia, spokoju, ciszy.

I tu z pomocą przychodzi zwolnienie. Coraz bardziej popularny slow life, medytacja, joga, skupienie się na sobie. To wszystko jest potrzebne. W dzisiejszych zabieganych czasach jeszcze bardziej niż kiedyś.

Ale żeby to wszystko zaprosić do swojego życia potrzebny jest czas. Wolny czas. Ale jak go wygospodarować? Tylko w jeden sposób: zrezygnować z czegoś innego, co ten czas zabiera. Z codziennego sprzątania na błysk? Z dodatkowej pracy? Z chęci posiadania większej ilości pieniędzy? Przecież to właśnie pogoń za kolejnymi złotówkami, najwięcej tego czasu nam zabiera.

Pogadaj ze sobą. Czy naprawdę potrzebujesz nowych ciuchów w każdym sezonie? Lepszego auta? Domu
w wymarzonej okolicy, która nie należy do tanich?

Jeżeli już uda Ci się wygospodarować tych kilka minut/godzin dziennie na wolny czas – możesz być z siebie dumna!

Pytanie tylko, co z tym wolnym czasem zrobisz?

Artystyczne spędzanie wolnego czasu

Oczywiście co zrobisz z wolnym czasem i jak go spędzisz, zależy tylko od Ciebie. Może potrzebujesz w końcu się wyspać? Może zawsze marzyłaś o jeździe konno? Wsłuchaj się w siebie.

Ja dzisiaj podrzucę Ci jedną z moich propozycji, sposób, który u mnie się sprawdza. Mam tu na myśli artystyczne spędzanie czasu wolnego.

Nie ważne co wybierzesz, czy będzie to malowanie i kaligrafia, jak u @Boonati, czy tworzenie obrazków
i napisów na Ipadzie, jak u @Bajux. A może zdecydujesz się na tworzenie grafik, pisanie poezji czy jeszcze coś innego.

Ja uwielbiam robić zdjęcia, ale nie tylko. Moją stosunkowo nową pasją jest robienie kompozycji z żywych kwiatów (bukietów, kompozycji świątecznych na stół, czy lasów w szkle), ale
i zdarza się, że sięgam po pędzel i maluje.

Nie masz pojęcia, co mogłoby być odpowiednie dla Ciebie? Próbuj. Testuj. Sprawdzaj, aż w końcu przy czymś poczujesz flow i przepadniesz.

Bo właśnie o to chodzi, żeby zapomnieć na chwilę o codzienności i dać się porwać w 100% wykonywanej czynności. No i lepiej poznać siebie. To może być idealny moment, żeby odkryć, co tak naprawdę lubisz w życiu robić i co sprawia Ci frajdę. Może dzięki temu dowiesz się czegoś nowego o sobie, odkryjesz swój talent? 🙂

Odkryj swoją pasję i daj się jej porwać

Higiena psychiczna - Dagmara Sobczak 1Artystyczne spędzanie wolnego czasu nie tylko może stać się Twoim wentylem wyciszenia, relaksu, odłączenia się od tego całego pośpiechu, zgiełku, nadmiaru informacji. Wzmacnia to też Twoją kreatywność, która pobudzona przy wykonywanej czynności, którą sobie wybierzesz, może przełożyć się na inne obszary życia: jak codzienne gotowanie, praca, spędzanie czasu z dziećmi itp.

Poza tym artystyczne spędzanie czasu ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę: tworzymy coś. A ten twór później możemy zachować dla siebie, albo pokazać go rodzinie czy nawet światu. Co z nim zrobimy to już zależy od nas.

Możemy także zrobić komuś oryginalny własnoręcznie wykonany prezent (bardzo cenny w dzisiejszych czasach) i sprawić tym samym radość. Na pewno bliscy to docenią.

Brzmi pięknie prawda? A najlepsze, że to wszystko jest na wyciągniecie Twojej ręki. Musisz tylko znaleźć
w swoim życiu ten życiowy balans. Te harmonię, w której wystarczy Ci czasu na wszystko co ważne: na pracę, na relacje z bliskimi i na czas dla siebie.

Trzymam za Ciebie kciuki!

Dagmara Sobczak – socjolog i blogerka na www.socjopatka.pl. Jej pasja to florystyka, fotografia i taniec. Kocha zwierzęta. Codziennie odkrywa siebie na nowo.

Jeżeli ciekawią Cię inne artykuły gościnne na naszym blogu, możesz je łatwo znaleźć poprzez tag #wpisgościnny.

Dodaj komentarz