faux calligraphy
Hand lettering

Faux Calligraphy

Chcesz pisać niczym prawdziwy wirtuoz Brush Pena lub pióra ale nie masz odpowiedniej wiedzy i narzędzi? Mam na to proste rozwiązanie. Długo zbierałam się do napisania krótkiego artykuł o Faux Calligraphy. W końcu, po kilku miesiącach (tak dobrze czytasz) opisze czym jest ta słynna oszukana kaligrafia.

Faux Calligraphy, tak jak sama nazwa wskazuje to fałszywa kaligrafia. Mianowicie chodzi o to, że do rysowania czy pisania liter nie używa się Brush Pena lub pióra tylko zwykłego mazaka/cienokpisu. Efekt jest momentami taki sam, jak przy użyciu innych narzędzi. Niejednokrotnie nawet doświadczone osoby korzystają z Faux Calligraphy, ponieważ ta dziedzina daje większą kontrolę nad napisem.

Zasada w oszukanej kaligrafii jest taka, jak w Brush Letteringu czy Copperplate – linia wchodząca cienka (w górę), linia schodząca gruba (w dół).

Oczywiście możesz stosować fałszywą kaligrafie przy innych stylach pisma,tj. Tekstura czy Italika – ja jednak dziś pokaże Ci Brush Lettering, ponieważ to w nim się specjalizuje.

Tworząc literę przy pomocy oszukanej kaligrafii przechodzimy przez 3 etapy. Na początku kreślimy literę, która jest podstawą do dalszych zabiegów. Gdy nie czujesz się na tyle pewnie, by zacząć od długopisu naszkicuj kształt litery ołówkiem, następnie popraw go trwałym narzędziem. W drugim etapie dorysowujemy kreski w miejscach, gdzie jest linia schodząca (to ta w dół). Trzeci etap składa się z wypełnienia przestrzeni – możesz to zrobić czarnym lub kolorowym mazakiem, ale także możesz ją ozdobić lub zostawić tak jak jest.

faux calligraphy

Podrzucam Ci link do strony wzornika, który poprowadzi Cię jak działać z fałszywą kaligrafią. POBIERZ TUTAJ!

Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich małych liter (oraz w niedalekiej przyszłości dużych) to kup dostęp do BIBLIOTEKI WZORNIKÓW, gdzie znajduje się wiele alfabetów oraz stron szablonów do nauki Brush Letteringu – płacisz raz a korzystasz ile chcesz.

Ja, gdy czekałam na pierwsze Brush Peny ćwiczyłam alfabet właśnie przy użyciu oszukanej kaligrafii, dzięki temu gdy doczekałam się moich pędzelkopisów kojarzyłam gdzie powinna być linia gruba i cienka oraz jaki kształt powinna mieć litera. Teraz zdarza mi się korzystać z tej formy tworzenia liter gdy pracuje na jakimś podłożu, do którego nie mam pędzlekopisów,np. szkło czy pleksa. Ponadto czasami „ratuje” pewne komplikacje w napisie. Oczywiście używam Faux Calligraphy także wtedy, gdy mam jedynie pod ręką zwykły długopis.

Mam nadzieje, że oszukana kaligrafia zasieje w Tobie chęć pogłębiania wiedzy ze świata literek. Jeżeli chcesz poznać więcej informacji z zakresu kreatywnego pisania i rysowania sprawdź zakładkę Hand Lettering!

Dodaj komentarz