Druga lekcja akwareli - tworzenie obrazu
Farby i kredki

2 lekcja akwareli – tworzenie obrazu

Cześć! Tu Natalia, zwana w sieci jako @boonati_. Nadszedł ten dzień po wielu miesiącach pisania o akwareli, wprowadzeń i opisów, że można spróbować w końcu coś namalować. Jak uważasz?

Już wiesz jakie są podstawy. Masz swój ulubiony blok, wybrane farby akwarelowe  oraz wiesz jak zachowuje się akwarela podczas łączenia kolorów.

Ten blok, który widzisz poniżej jest moim ulubieńcem, który odkryłam dzięki uprzejmości wspierających mnie matronek. Jeśli masz ochotę na więcej takich testów to serdecznie zapraszam do wspierania mnie na Patronite. Wbrew pozorom nie jest on wystarczająco gruby, dlatego lekko faluje, ale za to cudownie farba się na nim zachowuje i przez to go uwielbiam. 

Narzędzia potrzebne do malowania

No to zacznijmy. Przygotuj sobie papier akwarelowy, farby akwarelowe, taśmę papierową, dwa kubeczki z wodą, duży płaski i mały pędzel i ręcznik papierowy, naczynie do rozmieszania kolorów. Wykorzystajmy wiedzę z poprzednich wpisów i Twoje (mam nadzieję) próby mieszania kolorów. Stworzymy dzisiaj przejście między kolorami by następnie wyczarować z tego obraz. Tak! Dzisiaj będziemy malować obrazek. Będzie z tego gotowy prezent własnoręczny w postaci zakładki do książki.

Po pierwsze przygotuj sobie cały sprzęt, żeby się potem nie odrywać od pracy. Przyklej papier do podłoża, postaraj się to zrobić w miarę równo gdyż po oderwaniu papieru będzie widać wszystkie krzywe linie. Postaraj się również mocno dokleić taśmę do papieru, żeby farba nie wpłynęła pod taśmę. Niektóre washi tapes odklejają się pod wpływem wilgoci, więc musisz zwrócić na to uwagę. 

Gdy masz wszystko przygotowane to, zamaluj kartkę wodą, przygotuj ją do nałożenia farby. Następnie nałóż jeden z przygotowanych kolorów na jeden koniec kartki. Przepłucz pędzelek i nałóż drugi kolor na drugi kraniec kartki. Teraz staraj się połączyć ze sobą kolory tak aby przejście było jak najłagodniejsze. Pamiętaj o regularnym wypłukiwaniu jednego koloru gdy przechodzisz do drugiego. Im bliżej siebie kolorów tym bardziej rozcieńczonej farby używaj. Przy samym łączeniu najlepiej maluj czystą wodą. Im dalej końców tym więcej pigmentu farby, by było więcej koloru. To zależy już od Twoich preferencji, jaki efekt zamierzasz uzyskać. Bo może wolisz bardziej pastelowo? Gdy nałożysz za dużo farby lub wody to ściągnij nadmiar pędzlem wytartym w papierowy ręcznik. Ja wybrałam żółć i niebieski, więc pilnowałam by przy mieszaniu nie powstał mi zielony. Poniżej znajdziesz filmik z całej pracy, więc niech Ci posłuży jako pomoc wizualna.

Gdy już uzyskasz idealny efekt to pozwól całej pracy wyschnąć. W zależności od ilości nałożonej wody będzie różna długość schnięcia. Ja zazwyczaj zostawiam minimum na godzinę. A najchętniej na noc. 

Jeśli chcesz, możesz domalować drzewka brush penem, oraz gwiazdy białym gelly rollem tak jak ja. Lub po prostu napisać na wyschniętej zakładce hasło czytelnicze. Czarną akwarelą namalujesz drzewka, ale wykonanie gwiazd białą akwarelą może się nie udać, z tego prostego powodu iż akwarela jest farbą nie kryjącą i transparentną. Jeśli zamalujesz białe miejsce, to bardzo ciężko będzie je rozjaśnić lub poprawić. To jest właśnie powód dla którego tak ciężko operować akwarelą 🙂 Nie wybacza błędów. Dlatego traktuj wszystkie błędy jako zamierzony efekt. Ba! Wręcz Twórz z nich atut swojej pracy 🙂 

Na zakończenie pracy polecam dwie rzeczy. Najpierw wyprostować gotowe dzieło, za pomocą żelazka, prasując poprzez ręcznik. Albo włożyć ją pod spory ciężar, najlepiej do książki, tylko wtedy na efekt trzeba poczekać dłużej. Następna rzecz to wysuszoną pracę spryskać w odległości 20-30 cm lakierem do włosów (najszybsza opcja, ale może powodować kolejne falowanie), werniksem (nigdy nie testowałam, słyszałam, że może zmienić kolor pracy) lub po prostu zalaminować. Zwłaszcza gdy będzie to zakładka do książki, która będzie często się przecierać w książkach. 

Podobała się druga lekcja? Następnym razem pokażę Wam akwarelowe dodatki i smaczki 🙂

Podziel się wykonaniem swojej pracy w komentarzu lub na instagramie pod hasztagiem #bbmalujemy

Dodaj komentarz