Hand lettering

Cieniowanie liter efekt 3D

Cieniowanie liter efekt 3D, ale o co właściwie chodzi? Od jakiegoś czasu interesowałam się zdobieniem liter. Szczerze przyznam, że zaczęło się to od naszego wyzwania #bbwriting, gdzie hasła, które tworzyła Kinga były przepięknie skomponowane a moje, wydawały mi się nijakie (ale to normalne, bardzo niezdrowe, trzeba z tym walczyć i doceniać swój indywidualny kunszt). Potem obserwowałam @oczami.patki, która tworzy coraz fikuśniejsze dzieła.

cieniowanie liter efekt 3D

Zaczęłam kombinować i ja. Po paru próbach doszło do cieni przy literach. Nie wiem o co chodzi, ale moja głowa nie ogarniała w wyobraźni cieni. Nie wiedziałam z której strony je malować. Gdzieś przeczytałam by napisać tekst, a następnie próbować go przesunąć innym kolorem w którąś stronę – to właśnie jest cieniowanie liter ,tzw. efekt 3D.

Znalazłam przykłady na pinterestach ale były one bardzo ubogie i przeważał jeden motyw. Po wprowadzeniu tego do brush letteringu wyszło mi coś takiego (po dodatkowych kombinacjach czyli zakreśleniu literek). Wiem, nie jest idealnie. To jest właśnie urok hand letteringu nie-cyfrowego. I teraz. Jak powstaje taki cień? W miejscach gdzie mamy prostą linie ten cień jest gruby, a w miejscach gdzie są skosy, ten cień chudnie aż do całkowitego zniknięcia. I dzięki temu nasza literka nabiera ciekawego efektu 3D.

cieniowanie liter efekt 3D

Kolejnym upiększeniem jakie znalazłam w cieniowaniu to rodzaj cienia. Wyróżniamy 4 rodzaje cieni :
– kwadratowy na równi,
– kwadratowy niżej,
– obły,
– odstający.

To są moje własne i prywatne nazwy, proszę się z nich nie śmiać. 

Co ważne, cień litery zależy od tego, z której strony pada światło. Jeżeli ustalasz, że będzie ono w prawym górnym rogu, trzymaj się tego przy całej literze/słowie/napisie. Na koniec tych moich wywodów pragnę Wam pokazać profesjonalne litery w 3D zrobione na potrzeby tego artykułu. Cieniowanie liter i efekt 3D z różnych stron. Aż 8 stron! bierzcie i bawcie się dobrze. 

1
2
3
4
5
6
7
8