Farby i kredki

1 lekcja akwareli – mieszanie kolorów

Hej tu Natalia, chcę pokazać Ci nowy cykl z serii akwareli. Dziś przed Tobą pierwsza lekcja akwareli – mieszanie kolorów.

Nie krótkim słowem wstępu.

Zanim się uruchomisz mi tutaj, że jak ja, amatorka, która nie potrafi nawet dobrze malować śmiem nauczać innych to poczytaj dalej. Tak. Jestem amatorką, wszystkiego uczyłam się sama metodą prób i błędów. Przeglądałam filmiki na Youtube oraz Instagramie, czytałam blogi, książki i pytałam bardziej doświadczonych ode mnie osób. Swoją wiedzę zbierałam długo i systematycznie. Nie jestem po szkole z papierkiem, tylko po szkole życia. Nie potrafię wszystkiego, a tylko to, co mi się przydaje. A także nie używam dwóch kubków z wodą oraz nie testuję koloru przed nałożeniem go na papier, za bardzo mi się śpieszy przy malowaniu 😉 A dlaczego nauczam innych? Bo chcę się podzielić swoją wiedzą, której naprawdę długo i starannie poszukiwałam, żeby inni mogli zacząć tak jak stoją, a nie dopiero szukali tej wiedzy. Żeby im nie zajmowało to mnóstwa czasu tylko chwila, przeglądnięcia naszej strony bbwriting.pl gdzie są opisane podstawy. Nie zawiłym językiem i skomplikowanym, z wiedzą, która Ci się nie przyda, tylko wraz z Kingą i innymi uczymy Was tak, jak same byśmy chciały być uczone. Prosto, z podstawami podstaw, od początku. Cała marka boonati opiera się na pomaganiu, na dawaniu gotowej podstawowej wiedzy i kuszeniu kobiet by znalazły czas dla siebie na swoje hobby. A jeśli tego hobby nie mają to podrzucam co mogą mieć, do czego nie potrzeba szkół ani szkoleń. Daję Ci gotowe narzędzia a od Ciebie zależy czy z nich skorzystasz. Bez względu na to czy to będzie Dziennik  Uczuć (dbanie o siebie) czy ładne pismo czy malowanie.

No dobrze. Kończę tę autoreklamę i zaczynamy lekcję pierwszą.

Jeżeli jesteś z nami od początku to już dobrze wiesz, co to jest malowanie akwarelą. Jeśli jednak chcesz sobie przypomnieć o czym pisałyśmy to łap te artykuły o akwareli TUTAJ. To są podstawy podstaw. W matematyce bylibyśmy na etapie poznawania cyferek. Dla większości jest to niepotrzebny banał. Dla laików jest to wybawienie. Teraz przechodzimy do lekcji dodawania, czyli w akwareli: kolory. 

Dla jednego koloru mamy parę zmiennych. Weźmy na ten przykład niebieski. Może mieć różne odcienie, intensywność oraz jasność.

Myślę, że na początek im mniej kolorów akwareli posiadasz tym lepiej. Dlaczego? Bo jak już na początku nauczysz się mieszać kolory, to potem stworzysz dowolnie wymarzony przez siebie kolor tylko na podstawie tego co masz. Polecam porobić swatchefarb które już posiadasz. Co to? A no takie namalowanie plamek kolorem, żeby można było dokładnie zobaczyć jaki posiadasz odcień koloru.

Jak już sobie porobisz takie swatche to zachęcam Cię do nauki mieszania kolorów. Wymieszaj kolory ze sobą i sprawdź jak będą się mieszać i jaki kolor tworzyć. Patrz, jak się łączą i czy do siebie pasują. Taka spontaniczna zabawa to kolejny sposób na poznanie farb. A wysuszone kropki będą wzornikiem na przyszłość, być może któreś połączenie kolorów wykorzystasz później. Literką B oznaczyłam kolor bazowy i zaznaczyłam gdzie położyłam resztę kolorów. Jak widzisz, każda kropka mimo tych samych kolorów bardzo się od siebie różni. Inny będzie efekt gdy rozcieńczysz farbę wodą, inny gdy będzie na pędzlu więcej farby niż wody, poeksperymentuj trochę pobaw się, sprawdź jak mi to wychodzi i potem poćwiczyć Ty.

Jeśli już ogarniesz to (lub chociaż spróbujesz raz pomieszać) to zapraszam Cię za miesiąc na pierwszą lekcję z prawdziwego malowania. Będzie to właśnie łączenie kolorów by stworzyć swój pierwszy obraz… tudzież zakładkę. W zależności jaki format papieru wybierzesz !